Yavru Kedi Nasıl Beslenir?


Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Eğer çevrenizde annesi olmayan, öksüz bir kedi bulursanız ya da yavru kedinizi beslemeniz gerekirse, yapmanız gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bilindiği üzere her canlı gibi kediler de ilk doğumlarından sonra yavru iken detaylı bir bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Bunun sebebi ise herhangi bir durumdan bilgileri olmamasıdır. Sizler de onların bu dönemi atlatması için bazı yöntemler uygulayabilir ve annesinin yokluğunu hissetmemek için elinizden geleni yapabilirsiniz. Her ne kadar anne şefkati veremeseniz de onun hayata devam etmesi ve ayaklarının üstünde durabilmesi için gerekli gayreti sarf edebilirsiniz. Yavru kedi nasıl beslenir? sorusunun cevabı için okumaya devam edin. 🙂

Bakıma Muhtaç Yavru Kedi Nasıl Anlaşılır?

Doğum sonrası sokaklarda yavru kedileri görmeniz mümkündür. Ancak yanında annesi olmayan her kedi sahipsiz değildir. Bunun sebebi ise anne kedinin doğum sonrası çevre kontrolü yapmasıdır. Eğer yavrular temiz, sessiz yatıyorsa ve karın kısmında da hafif bir şişlik var ise muhtemelen anneleri çevrede bulunmaktadır. Bir süre anneyi bekleyebilir ya da arayabilirsiniz. 3 saatin üstünde annenin gelmemesi, yavruların bakımsız, aç ve sürekli miyavlıyor olması halinde ise muhtemelen anneleri bulunmamaktadır.

Yavru Kedi Besleme Yöntemleri

Yavru kedileri beslemeden önce ilk olarak onların rahatlığını sağlamalı ve sağlık açısından desteklemelisiniz.

İlk Yardım – Vücut Sıcaklığı

Muhtemelen bakıma muhtaç ve yavru kedilerde ilk olarak vücut ısılarının düşük olduğunu anlayacaksınız. Yavrularda ilk değişiklik vücut ısılarında olmaktadır. Sebebi ise 3 haftadan küçük kedilerde ısınma mekanizması tam olarak çalışmamaktadır. Sizler de kediyi battaniyenin altına alabilir ve battaniyenin üzerine de sıcak su torbası koyarak destekleyebilirsiniz. Direkt olarak torbayı kedinin üzerine koymamaya dikkat edin. Bu çeşitli sorunları beraberinde getirecektir. Genel muayenesini hızlı bir şekilde yaptıktan sonra beslenme kısmına geçebilirsiniz.

Beslenme

Bir süredir annesiz olan yavru kediler, beslenme konusunda da sorun yaşamaktadır. Henüz av bulma ve yiyecek bulma yetilerine sahip değillerdir. Bu yüzden onları beslemeniz gerekmektedir. İlk olarak yavru kedilere nasıl bir besin vereceğiniz bilmemeniz normaldir. Ancak yavrulara özel mamaları ya da süt tozlarını almanız yeterli olacaktır. Genellikle süt ile beslenen yavru kediler için lezzetli bir besin hazırlayabilirsiniz. Yavru kedilere özgü biberonlar bulunmaktadır. Çıkış kısmını da açtıktan sonra kedinin rahatça içmesi için sütü verebilirsiniz. Asla biberonu sıkmayın ve basınçlı şekilde içirmeyin. Bu kedinin boğulmasına ya da akciğerlerinin tıkanmasına neden olacaktır.

Zaman zaman yavru kedilerde de gaz oluşmaktadır. Bunu da sırtına hafif vurmanız halinde çözebilirsiniz. Aksi takdirde bazı sıkıntılar yaşayacaktır. Eğer çözüme kavuşturamazsanız, acil olarak veterinere gitmeyi unutmayın.

Dışkı – İdrar Yapma

Normal şartlarda anne kediler, yavrularının dışkı yapma isteklerini arttırmak için o bölgeye yalama işlemi yaparlar. Bu da yavruların dışkı isteğini arttırır. Bu durumu oluşturmak için kedinin dışkı bölgesine ıslak mendil sürebilirsiniz. Birkaç silme sonrası idrar yaptığını görebilirsiniz. Ancak çok fazla yapmamaya dikkat edin. Aksi takdirde tahrişe yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra karın bölgesine masaj yaparak da dışkı yapması desteklenebilmektedir. Bu durum da yavru kedinin rahatlamasına neden olacaktır.

Genellikle kediler 4 haftayı geriye bıraktıktan sonra kuma yapacak hale gelmektedir. Bu da onların ne kadar hızlı büyüdüklerini ve öğrendiklerini göstermektedir. Eğer 8 hafta geçmesine rağmen hala öğrenmedi ise yapmanız gereken tek şey bu işlemi yapabilen bir kedi bulmaktır. Eğer kendisinden büyük ve kuma yapan bir kedi görmesi, onunla yaşaması halinde kendisi de alışacaktır. Bu durum sonrası o da dışkısını kuma yapacaktır ve doğal hayatına alışmaya başlayacaktır. İşte basitçe yavru kedi nasıl beslenir sorusunun cevabı bu kadar. 🙂

Kediniz için yavru kedi süt tozu ve yavru kedi maması alışverişinizi internet sitemizden yapabilirsiniz.

Yorumlar

yorumlar

Tepkiniz nedir?
Ağla Ağla
57
Ağla
Sevimli Sevimli
63
Sevimli
Kahretsin! Kahretsin!
158
Kahretsin!
Beğenmedim Beğenmedim
56
Beğenmedim
Lol Lol
54
Lol
Beğendim Beğendim
209
Beğendim
Aşk Aşk
50
Aşk
Kazan Kazan
57
Kazan
İlginç İlginç
148
İlginç

Comments 1

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Giriş Yap

Sen de içerik paylaşabilirsin!

Henüz kayıt olmadın mı?
Kayıt Ol

Şifremi Sıfırla

Geri dön
Giriş Yap

Kayıt Ol

Topluluğumuzun bir parçası ol ve gücümüze güç kat!

Geri dön
Giriş Yap
Choose A Format
Story
List
Video
Audio
Image